İstanbul Halk Tiyatrosu 2008 – 2009 tiyatro sezonunda Sinan Tuzcu’nun yazıp Arif Akkaya’nın yönettiği SÜRMANŞET oyunundan sonra şimdi de İskoç yazar Gregory Burke ün yazıp Mehmet Ergen in çevirip sahnelediği GAGARİN SOKAĞI’yla karşımıza çıkıyor.

İskoçya’nın fakir sanayi bölgelerinde bir fabrikada iki işçi, fabrikayı teftişe gelecek ve Japon yada Amerikalı olduğunu tahmin ettikleri birini rehin alırlar. İşçilerin amacı siyasi bir eylem gerçekleştirmektir. O gece görevi biten üniversite mezunu bir güvenlik görevlisi de şapkasını unuttuğu için fabrikaya geri döner ve işin içine bulaşmış olur. Oyun işçi, işveren ve öğrenci arasındaki düşündürücü aynı zamanda komik tartışmalarla gelişir. Oyunda Bahtiyar Engin, Levent Üzümcü, Yıldıray Şahinler ve Deniz Celiloğlu rol alıyor. Dekor ve kostüm tasarımı Barış Dinçel’e ışık tasarımını ise Kemal Yiğitcan’a ait. Oyun 2001’de Londra da National Theatre de oynanmış ve sonra West End’e transfer olmuştur..

Yazan: Gregory Burke
Çeviren: Mehmet Ergen
Yöneten : Mehmet Ergen
Dekor&Kostüm: Barış Dinçel
Işık Tasarım: Kemal Yiğitcan
Oyuncular:
Yıldıray Şahinler
Levent Üzümcü
Bahtiyar Engin
Deniz Celiloğlu
Yön. Yrdımcıları : Ekrem Yücelten – Can Aydın
Görsel Tasarım : Emre Erdem
Işık Uygulama: Metin Çelebi – Efe Sümer
Dekor Uygulama: Muhammet Topraktepe – Mustafa Topraktepe
İstanbul Halk Tiyatrosu 2008 – 2009 tiyatro sezonunda Sinan Tuzcu’nun yazıp Arif Akkaya’nın yönettiği SÜRMANŞET oyunundan sonra şimdi de İskoç yazar Gregory Burke ün yazıp Mehmet Ergen in çevirip sahnelediği GAGARİN SOKAĞI’yla karşımıza çıkıyor.
İskoçya’nın fakir sanayi bölgelerinde bir fabrikada iki işçi, fabrikayı teftişe gelecek ve Japon yada Amerikalı olduğunu tahmin ettikleri birini rehin alırlar. İşçilerin amacı siyasi bir eylem gerçekleştirmektir. O gece görevi biten üniversite mezunu bir güvenlik görevlisi de şapkasını unuttuğu için fabrikaya geri döner ve işin içine bulaşmış olur. Oyun işçi, işveren ve öğrenci arasındaki düşündürücü aynı zamanda komik tartışmalarla gelişir.
Oyunda Bahtiyar Engin, Levent Üzümcü, Yıldıray Şahinler ve Deniz Celiloğlu rol alıyor. Dekor ve kostüm tasarımı Barış Dinçel’e ışık tasarımını ise Kemal Yiğitcan’a ait. Oyun 2001’de Londra da National Theatre de oynanmış ve sonra West End’e transfer olmuştur.
Bu yapım eserin ülkemizde ilk sahnelenişi. Küresel ekonominin büyük bir kriz yaşadığı şu genlerde Gagarin Sokağı özellikle 90 sonrası siyasi bakışıyla düdşündüren ancak komik diyaloglarıyla da eğlendiren bir oyun.
Yazan: Gregory Burke Çeviren: Mehmet Ergen Yöneten : Mehmet ErgenDekor&Kostüm: Barış Dinçel Işık Tasarım: Kemal YiğitcanOyuncular:
Yıldıray ŞahinlerLevent ÜzümcüBahtiyar EnginDeniz Celiloğlu
Yön. Yrdımcıları : Ekrem Yücelten – Can AydınGörsel Tasarım : Emre Erdem Işık Uygulama: Metin Çelebi – Efe Sümer Dekor Uygulama: Muhammet Topraktepe – Mustafa Topraktepe

Yorum Ekle


Güvenlik Kodu
Yenile