İstanbul Halk Tiyatrosu'nun 2009 yılında sahnelemeye başladığı 'Alevli Günler' adlı oyun, sinemaya aktarıldı. Sahnede altı sezonu geride bırakan oyun, 12 kamera kullanılarak filme çekildi. İnanç özgürlüğü konusunu ele alan 'Alevli Günler', şimdiye kadar 400 kez perde açtı. Irmak Bahçeci'nin yazdığı, Yıldıray Şahinler'in yönettiği oyunun başlıca rollerini Cem Davran, Bahtiyar Engin, Yıldıray Şahinler, Selin Yeninci ve Erkan Can üstleniyor. Türkiye'yi şehir şehir dolaşan oyun, en uzak noktalarda bile seyirciyle buluştu. Her daim güncelliğini koruyan ve halen ilgiyle izlenen 'Alevli Günler', Ağustos ayında beyazperdede sinema seyircisiyle buluşacak. İlk izlediğimde çok etkilendiğim, ikinci kez izlediğimde ise 'Bunun filmi olur' dediğim oyun; bir film çekilir gibi sinemaya aktarılmış. Oyunun sinemalarda gösterileceğini duyuran Cem Davran, "Tıpkı sinema filmi gibi çekildi. Mesela oyunda kim konuşuyorsa, onun yakın çekim sahnelerini göreceğiz. Kurgu çok başarılı oldu. 2.5 ay kurguyla uğraştık" diyor.

altı yılda 400 bin kişi izledi
Oyunu senaryolaştırarak sinemaya uyarlamayı tercih etmediklerini belirten Davran, şöyle devam ediyor: "Londra'da Shakespeare'in oyunları da en güzel koltuktan izliyormuşsunuz gibi çekiliyor, montajlanıyor ve sinemalarda gösteriliyor. Tiyatro büyüsünün bozulmasını istemedik. Cem Yılmaz'ın gösterisinin sinemalarda vizyona girmesini saymazsak, Türkiye'de bir ilki yaptık." Altı yılda 400 bin kişinin izlediği oyun, sinema filmine dönüştürülmesi sayesinde daha çok kişiye ulaşmış olacak. Filmin gösterileceği salon sayısı, önümüzdeki günlerde belli olacak. Dili, dini, inancı ne olursa olsun, herkese saygı duyulması gerektiğini vurgulayan oyun; şaman inancına sahip bir profesörün son isteğini yerine getirmeye çalışan üç arkadaşın hikayesini anlatıyor. Cem Davran, şamanizme inanan Türkoloji profesörünü, Bahtiyar Engin bir mahalle kasabını, Yıldıray Şahinler de vurdumduymaz bir muhasebeciyi canlandırıyor. Farklı düşünce yapılarına sahip olsalar da çocukluklarından beri hiç ayrılmamış olan bu üç arkadaşın hayatı, şaman arkadaşlarının lenf kanserine yakalanmasıyla değişiyor. Ölmek üzere olduğunu öğrenince, inancı gereği cenazesinin yakılmasını isteyen profesör, bu görevi en yakın arkadaşlarına veriyor ve işler karışıyor. Arkadaşlarıyla birlikte önce Diyanet'e, sonra nüfus müdürlüğüne giden, en sonunda da adalete sığınan Profesör, pek çok bürokratik engele takılıyor ve isteği yerine getirilemeden ölüyor. Başvurdukları her yerde türlü anlaşmazlıkla karşılaşan üçlünün hikayesi, tam da 'Güleriz ağlanacak halimize' durumunu gözler önüne seriyor.

sahnelenmeye devam edecek
Usta oyuncu Erkan Can, oyunda birkaç farklı rol üstleniyor. Diyanet işleri temsilcisi, banka müdürü, nüfus müdürü temsilcisi gibi rollerle izleyici karşısına çıkan Can, oyunda bürokrasiyi temsil ediyor. Can'ın başarılı performansı ve özellikle Cem Davran'la karşılıklı sahneleri, büyük alkış alıyor. Oyunun dekorları, Barış Dinçel'in imzasını taşıyor. Kullanılan müzikler de orijinal şaman tınıları... Davran'ın ateş başında yaptığı ayinlerin de gerçeğine bire bir uygun olması, oyuna ayrı bir anlam yüklüyor. 'Alevli Günler', önümüzdeki sezon da tiyatro sahnesinde olmaya devam edecek.

Yorum Ekle


Güvenlik Kodu
Yenile